Nuo kovo 1 d. bus lengviau įdarbinti piliečius iš trečiųjų šalių

2019-02-22

Nuo 2019 m. kovo 1 d. paprastėja užsieniečių, atvykstančių dirbti į Lietuvą ne aukštos kvalifikacijos darbus, procedūros. Darbdaviams nebereikės pateikti dokumentų, patvirtinančių darbuotojų iš trečiųjų šalių turimą kvalifikaciją ir ne mažesnę negu vienerių metų darbo patirtį pagal turimą kvalifikaciją per pastaruosius dvejus metus. Todėl pirmiausia tai gera žinia Lietuvos statybų ir transporto sektoriaus įmonėms. Visgi palengvinimai negalios trečiųjų šalių piliečiams, atvykstantiems dirbti aukštos kvalifikacijos darbą. Pavyzdžiui, norintiems dirbti programuotojams, inžinieriais ir pan.

Užsienietis, kurio profesija yra įtraukta į profesijų, kurių darbuotojų trūksta Lietuvos Respublikoje, sąrašą pagal ekonominės veiklos rūšis (tarp tokių patenka statybininkai, tolimųjų reisų vairuotojai, elektrikai, suvirintojai), arba jo darbdavys kartu su prašymu išduoti arba pakeisti leidimą laikinai gyventi turės pateikti tik darbdavio tarpininkavimo raštą dėl kvalifikacijos, o taip pat  įsipareigojimą įdarbinti užsienietį pagal darbo sutartį ne trumpesniam negu 6 mėnesių laikotarpiui arba ne mažiau kaip tokios pat trukmės darbo sutartį. Tai reiškia, jog darbdavys turės pareigą pats įsitikinti ar darbuotojas atitinka keliamus reikalavimus ir ar darbuotojas turi kvalifikaciją įrodančius dokumentus.

Kitas aktualus pakeitimas reiškia, jog užsieniečiai darbuotojai, pakeitę darbo funkciją pas tą patį darbdavį arba pakeitę darbdavį, neturės įsigyti naujo leidimo laikinai gyventi, jeigu ne vėliau kaip likus 3 mėnesiams iki planuojamo pakeitimo pateiks Migracijos departamentui prašymą leisti pakeisti darbdavį ar darbo funkciją ir Migracijos departamentas, patikrinęs, ar darbuotojas atitinka reikalavimus, leis dirbti pas naują darbdavį ar atlikti naujas darbo funkcijas pas tą patį darbdavį.

Svarbu pažymėti, jog remiantis įsigaliosiančiais pakeitimais, nuo 2019 m. kovo 1 d. darbo sutarties, sudarytos su užsieniečiu, kuris ketina dirbti Lietuvos Respublikoje, registruoti Užimtumo tarnybos teritoriniame padalinyje, kaip kad iki šiol, nebereikės.

Būtina pažymėti, jog nuo 2019 m. kovo 1 d. vėl yra grąžinama pareiga įsigyti leidimus dirbti užsieniečiams, komandiruojamiems dirbti Lietuvoje. Prašymus daugkartinei nacionalinei vizai gauti, kaip ir iki šiol,  tokie užsieniečiai galės pateikti Lietuvos Respublikos diplomatinei atstovybei ar konsulinei įstaigai užsienyje arba per išorės paslaugų teikėjo prašymų išduoti vizą priėmimo centrą. Jeigu komandiruojamas užsienietis vyks dirbti į įmonę, įtrauktą į patvirtintų įmonių sąrašą, nacionalinei vizai gauti, be užpildyto prašymo išduoti nacionalinę vizą ir jį priimančio darbdavio elektroniniu būdu pateikto tarpininkavimo rašto, jis turės pateikti sveikatos draudimą patvirtinantį dokumentą. Jeigu įmonė, į kurią vyks dirbti užsienietis, nėra įtraukta į patvirtintų įmonių sąrašą, nacionalinei vizai gauti užsienietis taip pat turės pateikti leidimą dirbti Lietuvos Respublikoje, bei dokumentą, patvirtinantį, kad turės pakankamai lėšų gyventi Lietuvos Respublikoje buvimo su viza laikotarpiu ir grįžti į kilmės valstybę ar užsienio valstybę, į kurią jis turi teisę vykti.

Advokatų kontora ECOVIS ProventusLaw turi daugiau kaip 10 metų patirtį konsultuojant užsieniečių įdarbinimo klausimais ir kviečia transporto, statybų sektoriaus įmones konsultuotis trečiųjų šalių piliečių, norinčių dirbti, pavyzdžiui, tolimųjų reisų darbuotojais, statybininkais ir pan., įdarbinimo klausimais. Kviečiame nedelsti, pasinaudoti paprastesne bei lankstesne piliečių iš trečiųjų šalių įdarbinimo tvarka ir išsiaiškinti, kokius konkrečiai dokumentus reikia pateikti Migracijos departamentui, jei trečiųjų šalių pilietis norės atlikti kitą darbo funkciją pas tą patį darbdavį arba apskritai pakeisti darbdavį.

Naujienlaiškio prenumerataSusisiekti