Naikinama kompensacija darbuotojams, kurių darbas yra kilnojamojo pobūdžio

Nuo 2023 m. birželio 1 d. baigiasi pereinamasis laikotarpis ir naikinama Darbo kodekse nustatyta kompensacija darbuotojams, kurių darbas yra kilnojamojo pobūdžio arba atliekamas lauko sąlygomis, arba susijęs su kelionėmis ar važiavimu.

Iki 2022 m. spalio 31 d. Darbo kodeksas numatė, kad darbuotojams, kurių darbas yra kilnojamojo pobūdžio arba atliekamas lauko sąlygomis, arba susijęs su kelionėmis ar važiavimu, kompensuojamos su tuo susijusios padidėjusios išlaidos už faktiškai tokio pobūdžio dirbtą darbo laiką. Šių kompensacijų dydis negalėjo viršyti 50 procentų bazinio (tarifinio) darbo užmokesčio ir jos buvo mokamos tuo atveju, kai darbuotojui nebuvo mokamos komandiruotės išlaidos.

Minėtos kompensacijos gyventojų pajamų mokesčiu ir valstybinio socialinio draudimo įmokomis nebuvo apmokestinamos.

2022 m. birželio 28 d. priimtas Darbo kodekso pakeitimas dėl panaikinimo aukščiau minėtų kompensacijų mokėjimo nustatant pereinamąjį laikotarpį nuo 2022 m. lapkričio 1 d. iki 2023 m. birželio 1 d. bei sumažinant šiuo laikotarpiu mokamų kompensacijų dydį nuo 50 iki 30 procentų bazinio (tarifinio) darbo užmokesčio.

Kompensacijų panaikinimo reikalingumą įstatymų leidėjas priėmė argumentuojant, kad:

  • buvo pastebėtas galimas darbdavių piktnaudžiavimas, kuomet šia maksimalia kompensacija iš esmės mokamas darbuotojui darbo užmokestis. VMI duomenimis, didžiulės kompensacijos buvo mokamos statybų, karjerų sektoriuose ir lauko sąlygomis atliekamuose darbuose. Tam, kad šie sektoriai prisitaikytų prie kompensacijų panaikinimo buvo nustatytas pereinamasis laikotarpis;
  • numatytos kompensacijos neigiamai veikia darbuotojo padėtį:

– naudojantis kasmetinėmis atostogomis, į atostoginių skaičiavimą minimos kompensacijos nėra įtraukiamos;

– taip pat jos nėra įtraukiamos naudojantis ir socialinėmis garantijomis (ligos, senatvės pensijos ir kitomis išmokomis);

  • panaikinus kompensacijas, tikimasi darbo užmokesčio didėjimo, nuo kurio bus mokami mokesčiai ir taikomos garantijos darbuotojams.

Norėdami gauti daugiau informacijos ar konsultaciją, susijusią su kompensacijų panaikinimu, kviečiame konsultuotis su ECOVIS ProventusLaw teisininkais.

Parengė ECOVIS ProventusLaw Darbo teisės grupės teisininkė Inga Olifer

 

Naujienlaiškio prenumerataSusisiekti