Kada privaloma atlyginti žalą darbdaviui darbuotojui nepagrįstai atsisakius dirbti?

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išnagrinėjo bylą, kurioje įmonė prašė teismo priteisti iš buvusio darbuotojo patirtą žalą. Ieškovė nurodė, kad žala buvo patirta, kai į užsienį plytelių klojimo darbų atlikti komandiruotas darbuotojas be teisėto pagrindo atsisakė dirbti ir įmonei su juo nutraukus darbo sutartį, ši skubiai turėjo samdyti brangesnius užsienio bendrovės darbuotojus.

Darbo jėgos kainos skirtumą įmonė laikė tiesioginiais nuostoliais, atsiradusiais dėl darbuotojo kaltės, todėl, jos manymu, darbuotojas turėjo šiuos nuostolius atlyginti.

Sprendžiant klausimą dėl žalos atlyginimo, teismas nagrinėjo priežastinį ryšį, t. y ar darbuotojo veiksmai lėmė darbdaviui žalos atsiradimą.

Šioje byloje buvo nustatyta, kad rangos santykiai su užsakove siejo būtent įmonę, darbuotojas nebuvo šios sutarties šalis, neprisiėmė jokių įsipareigojimų pagal ją. Nei darbo sutartyje, nei įsakyme dėl komandiruotės nenurodyta, jog darbuotojas yra supažindintas su rangos sutartimi, darbų atlikimo terminais, galima atsakomybe tuo atveju, jei darbo santykiai nutraukiami neatlikus darbų. Taigi, teismas padarė išvadą, kad įmonė pati buvo atsakinga už tai, kad darbai būtų atlikti laiku, įmonė prisiėmė verslo riziką ir turėjo pasiruošti turėti pakankamai darbuotojų darbam atlikti, numatyti atsarginius variantus.

Taip pat šioje byloje, buvo nustatyta, kad pati įmonė priėmė sprendimą skubiai samdyti brangesnę darbo jėgą ir neįrodė poreikio skubos tvarka samdyti darbuotojus, kuriems būtų mokamas didesnis atlyginimas.

Teisėjų kolegijos vertinimu, net jei darbuotojo neteisėti veiksmai suponavo poreikį įmonei ieškoti naujų darbuotojų, tai savaime nereiškia, kad darbuotojui turi tekti atsakomybė už tokį sprendimą, koks buvo priimtas įmonės.

Susiklosčiusios aplinkybės nagrinėjamoje byloje vertintinos kaip įmonės veiklos rizika, kuriai suvaldyti pati įmonė priėmė būtent tokį organizacinį sprendimą. Darbuotojas, negalėjo numatyti, kad atsisakymas dirbti komandiruotės metu lems tokio pobūdžio padarinius įmonei.

Norėdami gauti daugiau informacijos ar konsultaciją, susijusią su darbo teisės klausimais, kviečiame konsultuotis su ECOVIS ProventusLaw teisininkais.

Parengė ECOVIS ProventusLaw Darbo teisės grupės teisininkė Inga Olifer

Naujienlaiškio prenumerataSusisiekti