VARTOJIMO KREDITAS IR PIRKIMAS IŠSIMOKĖTINAI. TARPUSAVIO SKOLINIMOSI PLATFORMOS IR NEKILNOJAMO TURTO KREDITO LICENCIJA

Vartojimo kreditas suteikiamas fiziniams asmenims vartojimo tikslu atidėto mokėjimo, paskolos forma arba kitu panašiu būdu. Skolinama iš  licencijuoto vartojimo kredito davėjo lėšų.

Vartojimo kredito davėjas – asmuo, kuris verslo tikslais teikia vartojimo kreditus. Verstis vartojimo kreditų teikimo veikla neturi teisės fiziniai asmenys ir pelno nesiekiantys asmenys. Suteikti šiuos kreditus turi teisę tik Lietuvos banko prižiūrimos bendrovės, įrašytos į Viešąjį vartojimo kredito davėjų sąrašą.

Tarpusavio skolinimas – veikla, kai per licencijuotą tarpusavio skolinimo platformą asmenys teikia vartojimo kreditus jų gavėjams. Tarpusavio skolinimo platforma skolina ne savo, o trečiųjų asmenų lėšas.

Greitas ir paprastas vartojimo kredito bei tarpusavio skolinimosi licencijavimas

Paskutiniai Lietuvos Vartojimo kredito įstatymo pakeitimai leidžia tokio kredito davėjams ir Tarpusavio skolinimo operatoriams gauti licenciją per ypač trumpą laiką.

Lietuvos bankas atkreipė dėmesį, kad pastaruoju metu daugėja atvejų, kai gyventojams siūlomos įvairių prekių (transporto priemonių, buities prietaisų ir pan.) nuomos paslaugos, nors iš esmės po jomis slepiami vartojimo kreditai. Išaiškinęs atvejus, kai siekiama išvengti Vartojimo kredito įstatymo taikymo, Lietuvos bankas taiko poveikio priemones.

Jeigu Jūsų įmonė teikia vartojimo kreditus arba siūlo gyventojams įvairių prekių (transporto priemonių, buities prietaisų ir pan.) nuomos ar įsigijimo išsimokėtinai paslaugas ir nori tai daryti laikantis teisės aktų reikalavimų bei išvengiant poveikio priemonių, jums būtina:

  • Įvertinti Jūsų sudaromas sutartis ir verslo modelį bei įsitikinti ar jie atitinka Vartojimo kredito įstatymo reikalavimus.
  • Reikalui esant, įsirašyti į Viešąjį Vartojimo kredito davėjų sąrašą Lietuvos banke
  • Patvirtinti Vartojimo kredito gavėjų vertinimo taisykles
  • Laikytis asmens duomenų apsaugos bei pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos teisės aktų reikalavimų

Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito davėjų licencijavimas

Lietuvos Respublikos su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymas nustato su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito teikimo sąlygas ir kredito davėjo, kredito tarpininko bei tarpusavio skolinimo platformos operatoriaus pareigas bei atsakomybę vykdant šiame įstatyme numatytą veiklą.

Įstatymo reikalavimai taikomi kredito sutartims su fiziniais asmenimis pagal kurias kredito gavėjo įsipareigojimų įvykdymas užtikrinamas nekilnojamojo turto hipoteka arba kurių paskirtis – įgyti / išlaikyti teisę į žemės arba kito nekilnojamojo turto nuosavybę.

Kredito davėjas – asmuo, kuris verslo tikslais teikia arba įsipareigoja suteikti kreditą. Šis asmuo būti įrašytas į Viešąjį kredito davėjų sąrašą.

ECOVIS – didžiausią patirtį Lietuvoje turintis finansų patarėjas

ECOVIS ProventusLaw yra tarptautinės ECOVIS grupės dalis. ECOVIS biurai yra 80 pasaulio šalių – Europoje ir pagrindiniuose pasaulio centruose. ECOVIS teisininkai ir bankų bei finansų konsultantai šiuo metu turi didžiausią Lietuvoje finansų įstaigų licencijavimo ir konsultavimo patirtį. Esame sėkmingai licencijavę daugiau nei 35 Lietuvos finansų įstaigas, tarp kurių yra ir kredito davėjai. Puikus Lietuvos situacijos išmanymas ir globali tarptautinės ECOVIS grupės teisininkų bei finansų konsultantų patirtis išskiria ECOVIS iš kitų paslaugų teikėjų Lietuvoje.

Kęstutis Kvainauskas

Partneris, advokatas.

Kontaktinis asmuo