Darbo sąlygų keitimas ir būtinybė pagrįsti keitimo priežastis – naujausia Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktika

Š. m. birželio 16 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) išnagrinėjo civilinę bylą, kurioje buvo keliamas klausimas dėl darbovietės ir vietovės, kaip darbo sutarties sąlygų, pakeitimo bei būtinybę pagrįsti darbo sąlygų keitimą.

Darbo sąlygų keitimas

LR Darbo kodekse (DK) yra numatytos dvi darbo sąlygų keitimo darbdavio iniciatyva procedūros:

  • dalis darbo sąlygų gali būti keičiama tik darbuotojo rašytiniu sutikimu;
  • dėl kitų darbo sąlygų dalies pakeitimo darbuotojo rašytinio sutikimo nereikalaujama.

Su darbuotojo rašytiniu sutikimu gali būti keičiamos šios darbo sąlygos:

  • būtinosios darbo sutarties sąlygos (darbo funkcija, darbovietė, darbo apmokėjimas);
  • papildomos darbo sutarties sąlygos, darbo laiko režimo rūšis;
  • darbo funkcijos (-ų) atlikimo vietovė.

Dėl visų kitų nepaminėtų darbo sąlygų keitimo darbuotojo rašytinis sutikimas nereikalingas. Tokios sąlygos gali būti keičiamos darbdavio sprendimu dėl to, kad pasikeitė darbo sąlygas reglamentuojančios taisyklės ar ekonominio, organizacinio ar gamybinio būtinumo atvejais.

„Darbovietė“ ir „vietovė“

LAT išnagrinėtoje byloje šalys iškėlė klausimą dėl sąvokų „darbovietė“ ir „vietovė“, kadangi darbuotoja įrodinėjo, jog keičiant darbovietę jos rašytinio sutikimo nereikėjo. Atsižvelgiant į tai LAT paaiškino minėtų sąvokų esmę:

„Darboviete“ laikytinas toks struktūrinis organizacinis darinys, kuris savarankiškai vykdo darbdavio pasirinktą (-as) veiklos sritį (-is), o jo vadovas turi savarankiškumą spręsti visus darbdavio kompetencijai priskirtus klausimus ar jų dalį, teikti nurodymus to organizacinio darinio darbuotojams. Taigi pagrindiniai darbovietės požymiai yra:

  • jos organizacinis savarankiškumas ir
  • darbuotojų tiesioginis pavaldumas darbovietėje galiojančiai tvarkai.

„Vietovė“ paprastai siejama su konkrečiu šalies administraciniu teritoriniu vienetu ar jo dalimi (išskyrus kilnojamojo pobūdžio darbo atvejus, kai funkcijos atliekamos visos šalies mastu ar už jos ribų). Tuo tarpu „darbo funkcijų atlikimo vieta“ (darbo vieta), priklausomai nuo darbo pobūdžio ir darbo organizavimo tvarkos, gali būti nenuolatinė ir tam tikru laikotarpiu skirtis tos pačios vietovės ribose. Taigi sąvoka „vietovė“ yra bendresnė, o sąvokos „darbo vieta“, „darbo funkcijų atlikimo vieta“ – siauresnės ir siejamos su adresu, kuriuo darbuotojas, vykdydamas darbovietės nurodymus, konkrečiu laikotarpiu (dieną, savaitę, mėnesį ar kt.) atlieka pareigas ar vykdo funkcijas.

Kasacinis teismas pažymėjo, kad dėl paminėtų darbo sąlygų (darbovietės, vietovės) keitimo turi būti gautas išankstinis rašytinis darbuotojo sutikimas.

Būtinybė pagrįsti darbo sąlygų keitimo priežastis

Spręsdamas dėl priežasčių, kurios lemia darbo sąlygų keitimą, kasacinis teismas nurodė, kad šių sąlygų keitimas negali būti savitikslis, darbdavys bet kurių darbo sąlygų – tiek tų, kurioms keisti reikalingas gauti darbuotojo sutikimas, tiek tų, dėl kurių tokio sutikimo nereikalaujama, keitimą turi pagrįsti, t. y. pateikti motyvus, kodėl iš esmės jas reikia keisti.

Siekiant pakeisti darbo sąlygas dėl ekonominių, organizacinių ar gamybinių priežasčių turi egzistuoti šių sąlygų visuma:

1) priežastys yra realios, t. y. pagrįstos darbdavio poreikiais ir (ar) jo užsibrėžtais veiklos tikslais, ir pertvarkymai turi būti realiai vykdomi;

2) priežastys yra konkrečios, t. y. nepakanka deklaratyviai įvardyti priežasties pobūdį (ekonominė ar kt.), o turi būti atskleistas priežasties turinys kiekvienu konkrečiu atveju;

3) yra būtinybė keisti darbo sąlygas, t. y. nepakeitus darbo sąlygų nėra įmanoma tenkinti darbdavio poreikių ir (ar) įgyvendinti jo tikslų;

4) priežasčių buvimą turi įrodyti darbdavys;

5) tais atvejais, kai keičiamos sąlygos, dėl kurių būtinas darbuotojo sutikimas, tos priežastys turi būti reikšmingos.

Taigi darbdavys prieš keisdamas darbo sąlygas turi įvertinti, ar privalomas darbuotojo sutikimas, ar pakanka tik informuoti darbuotoją, darbdavys taip pat turi pagrįsti keičiamas darbo sąlygas ekonominio, organizacinio ir gamybinio būtinumo priežastimis, o keičiant darbo sąlygas, dėl kurių keitimo turi būti gautas išankstinis rašytinis darbuotojo sutikimas, – papildomai pagrįsti ir šių priežasčių reikšmingumą.

Norėdami gauti daugiau informacijos ar konsultaciją, susijusią su darbo teisės klausimais, kviečiame kreiptis į ECOVIS ProventusLaw komandą.

Parengė Darbo teisės grupės vadovė Brigida Bacienė ir advokato padėjėja Lina Bulovienė

Naujienlaiškio prenumerataSusisiekti