COVID-19. 11 dalykų, kuriuos svarbu žinoti apie elektroninį parašą

2020-03-20

Vienuolika dalykų apie sutarčių sudarymą elektronine forma ir naudojant elektroninį parašą. Svarbu žinoti, kai norima ar kyla būtinybė svarbius dokumentus patvirtinti ne rašytine forma.

  1. Lietuvoje elektroninė sutarčių/sandorių forma yra leistina ir prilyginama paprastai rašytinei formai.
  2. Lietuvoje taikomas Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentas (ES) Nr. 910/2014 2014 m. liepos 23 d. dėl elektroninės atpažinties ir elektroninių operacijų patikimumo užtikrinimo paslaugų vidaus rinkoje, kurį konkretizuoja Lietuvos Respublikos elektroninės atpažinties ir elektroninų operacijų patikimumo užtikrinimo paslaugų įstatymas.
  3. LR teisė iš esmės nedraudžia šalims sudaryti sutartis elektronine forma (CK 1.64 str. 1 d., CK 1.73 str. 2 d., CK 6. 192 str. 2 d.). Elektroninė sandorio forma yra neleistina tuo atveju, jeigu įstatymai reikalauja kitos sandorio formos negu paprasta rašytinė (CK 1.73 str. 2 d. a contrario). Jeigu įstatymai nereikalauja notarinės sandorių formos arba teisinio sandorio registravimo, tai kiekviena sutartis gali būti sudaryta elektronine forma.
  4. Sudaryta elektronine forma sutartis turi leisti identifikuoti sandorio šalis, o tai reiškia – galimybę nustatyti parašo tinkamumą ir asmens tapatybę.
  5. Kvalifikuotas el. parašas yra saugesnis negu paprastas elektroninis parašas ir turi tokią teisinę galią kaip ir ranka rašytas parašas (ES Reglamento 25 str. 2 d.) Be to, kvalifikuotas el. parašas pripažįstamas visose ES šalyse narėse (ES Reglamento 25 str. 3 d.)
  6. Kvalifikuotas el. parašas turi būti patvirtintas kvalifikuotu el. parašo sertifikatu, kurį išduoda kvalifikuotas patikimumo užtikrinimo paslaugų teikėjas (ES Reglamento 3 str. 15 p.)
  7. Lietuvos Respublikos elektroninės atpažinties ir elektroninų operacijų patikimumo užtikrinimo paslaugų įstatymo 5 str. 1 d. numato galimybę pasirašyti sutartis ne tik kvalifikuotu el. parašu, bet ir tokiu, kuris nėra patvirtintas kvalifikuotu sertifikatu, o jo teisinė galia yra lygiavertė rašytiniam parašui, tačiau tik jeigu šalys iš anksto susitaria raštu ir jeigu yra galimybė šį susitarimą išsaugoti patvarioje laikmenoje.
  8. LR įsisteigusių kvalifikuotų patikimumo užtikrinimo paslaugų teikėjai ir jų teikiamos patikimumo užtikrinimo paslaugos yra skelbiami Nacionaliniame patikimame sąraše.
  9. Parašo ir skaitmeninių operacijų valdymo platformos, kaip dokobit.com; gosign.lt ir pan., leidžia sudaryti sutartis naudojant el. parašą. Tai gali būti paprastas el. parašas (electronic signature) arba saugus el. parašas (digital signature).
  10. Paprastas, nepatvirtintas sertifikatu, el. parašas turi teisinę ir įrodinėjimo galią teisme.
  11. Lietuvos teismų praktika parodo, kad sutartys gali būti sudaromos pasirašant skenuotas jų versijas, kurios vėliau yra persiunčiamos naudojant elektronines ryšio priemones.

Daugiau informacijos su COVID-19 susijusiais teisiniai klausimais:

Naujienlaiškio prenumerataSusisiekti