Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) š. m. vasario 2 d. priėmė sprendimą byloje, kurioje pateikė svarbius išaiškinimus dėl darbdavio pareigos atleidžiamam darbuotojui pasiūlyti laisvas darbo vietas įmonėje, jei tokių yra, taip pat pasisakė dėl neteisėtai atleisto darbuotojo grąžinimo į darbą bei darbuotojui priklausančių išmokų skaičiavimo tvarkos.
LAT sprendimas ir išaiškinimai dėl darbdavio pareigos pasiūlyti laisvas darbo vietas
Kai darbuotojas yra atleidžiamas pagal Darbo kodekso (toliau – DK) 57 str. 1 d. 1 p. – darbuotojo atliekama darbo funkcija darbdaviui tampa pertekline dėl darbo organizavimo pakeitimų ar kitų priežasčių, susijusių su darbdavio veikla – darbdavys likus 5 darbo dienoms iki atleidimo turi pareigą pasiūlyti darbuotojui laisvas darbo vietas, į kurias jis galėtų būti perkeltas su jo sutikimu.
Pagal bylos aplinkybes, darbuotojo įspėjime apie darbo sutarties nutraukimą buvo nurodyta, kad informaciją apie laisvas darbo vietas galima gauti iš įmonės Žmogiškųjų išteklių valdymo skyriaus arba sekant laisvas konkursines pareigybes interneto svetainėje.
Nors apeliacinės instancijos teismas nesutiko, kad bendra nuoroda į interneto svetainėje skelbiamus konkursus yra tinkamas darbdavio pareigos siūlyti kitą darbą vykdymas, LAT išaiškino, kad:
- informacija apie turimas laisvas darbo vietas atleidžiamam darbuotojui gali būti pateikta ne tik individualiai, bet ir viešo paskelbimo būdu;
- darbuotojas į kitą darbą gali būti perkeliamas ne tik darbdavio, bet ir savo iniciatyva, pateikęs prašymą darbdaviui;
- pažeidimu būtų laikoma, jeigu darbuotojui nebūtų suteikta visa informacija apie laisvas darbo vietas įmonėje, nebūtų svarstomi jo pageidavimai dėl perėjimo dirbti į kitą darbą arba be pagrindo jis nebūtų suteiktas.
Kiek kitaip vertinama situacija dėl laisvų konkursinių pareigybių siūlymo darbuotojui. Tais atvejais, kai egzistuoja laisvos konkursinės pareigybės, į kurias darbuotojas gali būti perkeltas be dalyvavimo konkurse, jis apie tokią galimybę turi būti aiškiai informuotas ir tik bendros nuorodos į svetainę, kurioje skelbiami konkursai į pareigybes, nurodymas nėra pakankamas pareigos pasiūlyti laisvas darbo vietas darbuotojui įvykdymas.
LAT sprendimas ir išaiškinimai dėl grąžinimo į buvusias pareigas
Remiantis DK nuostatomis, jeigu darbo ginčus nagrinėjantis organas priima sprendimą, kad darbuotojas buvo atleistas neteisėtai, jis gali nuspręsti grąžinti darbuotoją į buvusį darbą, išskyrus atvejus, kai darbuotojui gali būti sudarytos nepalankios sąlygos dirbti, kai darbuotojo negrąžinti prašo darbdavys arba egzistuoja tam tikros pagrįstos priežastys, dėl kurių darbuotojas negali būti grąžintas į darbą.
Minėtoje byloje darbuotojo pareigos buvo panaikintos teisėtai, dėl organizacinių pokyčių, kuriuos lėmė Covid-19 pandemijos priežastys. LAT išaiškino, kad tokiu atveju, kai pareigos yra panaikintos teisėtai, darbuotojas į jas negali būti grąžinamas teismo sprendimu, kadangi priešingu atveju tai reikštų, kad darbdavys teismo būtų įpareigojamas priimti įmonėje organizacinius sprendimus.
LAT sprendimas ir išaiškinimai dėl išmokų apskaičiavimo tvarkos
LAT išaiškino, kad sprendžiant, ar skaičiuojant vidutinį darbo užmokesčio dydį turi būti įtraukiamos premijos, darbdavio iniciatyva skiriamos paskatinti darbuotojui už gerai atliktą darbą / veiklos rezultatus, turi būti vertinama:
- ar tokių premijų mokėjimo tvarka ir sąlygos, premijos dydžio apskaičiavimo ir mokėjimo rodiklių nustatymas yra aiškiai ir konkrečiai nustatytas darbo sutartyje, kolektyvinėje sutartyje ar kitu šalių susitarimu arba darbovietėje taikomoje darbo apmokėjimo sistemoje;
- ar tokių premijų mokėjimas nėra nulemtas išimtinai darbdavio diskrecijos.
Jei premijos skiriamos išimtinai darbdavio inciatyva, jos neturi būti įtraukiamos į skaičiuojamą darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio dydį.
Su visu 2023 m. vasario 2 d. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimu galite susipažinti čia.
Parengė ECOVIS ProventusLaw jaunesnioji teisininkė Gabija Bacevičiūtė