„Mes su Baltarusija jokių reikalų neturime, tad mus Baltarusijos sankcijos neaktualios“, – mano ne viena įmonė. Bet ar esate tuo tikri? ECOVIS ProventusLaw ekspertai Lietuvos įmones, finansų įstaigas ir ne gyvybės draudimo įmones įspėja, kad birželio pabaigoje paskelbtos tarptautinės sankcijos Baltarusijai apima kaip niekad platų draudimų spektrą. Pažeidimai gali įvykti netikėtai, o klaidingas arba nepilnas supratimas apie draudimus gali kainuoti labai daug.
Kaip jau skelbta, naujos ES sankcijos buvo nukreiptos į Baltarusijai ekonomiškai itin svarbius naftos ir trąšų sektorius. Nors draudimai, susiję su naftos produktų ir trąšų importu iš Baltarusijos galioja naujoms sutartims ir nedaro poveikio sutarčių, sudarytų iki 2021 m. birželio 25 d., vykdymui, ekspertai pabrėžia, kad šis draudimas apima gerokai daugiau. „Sąmoningas ir tyčinis dalyvavimas veikloje, kurios tikslas arba poveikis yra tiesiogiai ar netiesiogiai apeiti šiuos ir kitus draudimus taip pat yra draudžiamas. Norint prekiauti nepažeidžiant sankcijų, būtina įvertinti konkrečias sutartis ir jų sąlygas“, – pastebti ECOVIS ProventusLaw advokatų kontoros partnerė Inga Karulaitytė.
Finansų įstaigos ir įmonės gali net nežinoti, kad turi dalykinių santykių su sankcionuotais asmenimis. Sankcijų ekspertų manymu, siekiant įsitikinti, ar įmonė arba finansų įstaiga nevykdo veiklos su asmenimis, subjektais ar institucijoms, kurių lėšos ir ekonominiai ištekliai turi būti įšaldomi, apsiriboti patikra viešai prieinamame ES sankcijų sąraše nepakanka. „Asmenims, kuriems taikomas lėšų šaldymas, sąrašuose gali ir nebūti, kadangi draudimas galioja ir sankcionuotiems asmenims priklausančioms, jų nuosavybės teise valdomoms arba kontroliuojamoms įmonėms“, – teigia I. Karulaitytė pridurdama, kad tie, kas yra įtraukti į sankcijų sąrašą, tai puikiai žino, dėl to stengiasi sankcijas apeiti. Įmonėms ir finansų įstaigoms yra draudžiama tiesiogiai ar netiesiogiai leisti naudotis lėšomis arba ekonominiais ištekliais, apeiti draudimus ir kt.
Sankcijos Baltarusijos finansų sektoriui apima apribojimus Baltarusijos Vyriausybei, taip pat Baltarusijos valstybės finansų įstaigoms ir subjektams patekti į ES kapitalo rinką, draudimą teikti draudimo ir perdraudimo paslaugas Baltarusijos Vyriausybei ir Baltarusijos viešojo sektoriaus įstaigoms ir agentūroms, todėl įmonės ypač turėtų atkreipti dėmesį į galimus bandymus tas sankcijas apeiti.
Ir netgi tos įmonės, kurių veikla iš pažiūros nesisieja su aukšta finansinių nusikaltimų rizika ir sankcijomis Baltarusijai, taip pat neturėtų į tai pažiūrėti pro pirštus. „IT paslaugos, prekyba transporto priemonėmis, tabako popieriumi, vazelinu, parafinu, spygliuota viela ar kita – draudimai, susiję su tam tikrų prekių, įrangos, technologijų ir paslaugų tiekimu į Baltarusiją / naudoti Baltarusijoje, taip pat draudimai teikti susijusią techninę paramą, finansavimą, eksporto draudimą, tarpininkavimą ir kt. yra labai platūs, tad vertinant sankcijų poveikį ir riziką būtina su šiais draudimais atidžiai susipažinti, įvertinti galutinio naudos gavėjo keliamą riziką“, – pataria I. Karulaitytė.
Taip pat svarbu paminėti, kad įmonės gali pažeisti ne tik ES įvestas sankcijas Baltarusijai, bet ir JAV sankcijas šiai šaliai, nors Lietuvos Respublikos įmonėms ir piliečiams jos nėra teisiškai privalomos. Bet kuris asmuo, tiesiogiai ar netiesiogiai vykdantis veiklą su JAV sankcionuotais asmenimis (įskaitant Belshina, Grodno Azot, Grodno Khimvolokno, Lakokraska, Naftan, Polotsk Steklovolokno ir kt.) arba joms pavaldžiais subjektais gali pažeisti JAV sankcijas. „O tai jau gresia finansinėmis baudomis, lėšų šaldymu, veiklos apribojimu, o kraštutiniu atveju – ir įtraukimu į JAV sankcijų sąrašą. Todėl manyti, kad JAV sankcijos neaktualios, yra didelė klaida“, – įspėja I. Karulaitytė, kadangi situacijų, kada LR subjekto sandoriui ar veiklai gali būti pritaikyti JAV jurisdikcija arba eksteritorinės sankcijos, yra labai daug.
Esminis ekspertų patarimas vertinant sankcijų riziką – gerai susipažinti su draudimais, neapsiribojant vien ES sankcijomis, ir kuo geriau pažinti visą prekių ir paslaugų tiekimo grandinę. Kilus abejonių pravartu konsultuotis su ekspertais, o įtarus pažeidimą – pranešti atitinkamoms institucijoms.