Opcionai – efektyvi priemonė darbuotojų lojalumui skatinti

2019-11-29

Šiandienai daugelis darbdavių susiduria su galvos skausmu, kaip ir kokiais būdais išlaikyti profesionalius darbuotojus. Mokamas atlyginimas nėra vienintelė priemonė, kuri motyvuoja darbuotoją atsiduoti darbui 100-u proc. Nieko jau nestebina ir siūlomas lankstus darbo grafikas, galimybė dirbti iš namų, sveikatos draudimas, nemokamas maitinimas ir t. t. Darbdaviai, ypač startuoliai, ne visuomet išgali skirti daug lėšų darbuotojo išlaikymui kuo ilgiau, drauge užsitikrinant jo lojalumą ir suinteresuotumą bendrovės, kurioje dirba, ilgalaike sėkme. Būtent tuomet išgirstame stebuklingą žodį „opcionas“.

Kas yra opcionas?

Bendrąja prasme opcionas – (kitaip dar vaidinamas pasirinkimo sandoriu), tai sandoris, suteikiantis teisę, bet ne įsipareigojimą pirkti arba parduoti tam tikrą kiekį bendrovės finansinio turto (vertybiniai popieriai, valiutos, akcijų indeksai, palūkanų normos, žaliavos ir pan.) sutarta kaina ir sutartą dieną ateityje.

Kokia nauda darbuotojui?

Kalbant apie opcioną kaip darbuotojų motyvavimo priemonę, tai reiškia, jog darbdavys suteikia teisę darbuotojui ateityje įsigyti bendrovės, kurioje jis dirba, akcijų už iš anksto numatytą kainą arba parduoti turimas akcijas (jas prieš tai įsigijus) už sutartą kainą.

Opciono sandoris kaip motyvavimo priemonė yra naudingas abiem pusėm – tiek darbuotojui, tiek ir darbdaviui, ypač jeigu pastarasis yra startuolis. Darbuotojui įgijus bendrovės akcijų, palaipsniui auga darbuotojo lojalumas bendrovei, suinteresuotumas prisidėti prie bendrovės ilgalaikių tikslų ir jų efektyvaus įgyvendinimo, tuo pačiu darbuotojas jaučiasi labiau motyvuotas, nes turėdamas bendrovės akcijų, jis turi visas įstatymų lygmeniu akcininkams garantuojamas teises. Tai puikus šansas prisidėti prie verslo kūrimo, kurio asmuo galbūt vienas nedrįstų imtis, mato per daug rizikų ir panašiai.

Bendrovės nauda šiuo atveju taip pat akivaizdi – užtikrinama galimybė pritraukti savo srities specialistus, išsaugant jų lojalumą, realų įsitraukimą į veiklą, motyvaciją.

Netrukus daug patrauklesnis opcionų teisinis reguliavimas ir lengvatos

Dar viena akivaizdi opcionų nauda – esamos ir jau numatytos būsimos, jiems taikomos mokestinės lengvatos:

  1. Visų pirma, Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatyme yra numatyta lengvata – socialinio draudimo įmokos neskaičiuojamos nuo pajamų, kada pagal pasirinkimo sandorius gaunamos akcijos, jeigu teisė į akcijas darbuotojams suteikiama ne anksčiau kaip po 3 metų.
  2. Be to, jau yra priimta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisa, kuri įsigalios nuo 2020 metų pradžios. Pagal šio įstatymo pakeitimus neapmokestinamoms pajamoms bus priskiriama darbuotojo nauda, gauta įsigijus akcijų opciono būdu neatlygintinai ar už lengvatinę kainą, jeigu akcijos įsigyjamos ne anksčiau kaip po 3 metų, kai buvo suteikta teisė į opcioną.

Kitaip tariant, jau nuo kitų metų pradžios už opcionus gauta nauda nebus apmokestinama nei gyventojų pajamų, nei Valstybinio socialinio draudimo mokesčiais tais atvejais, jeigu akcijos įsigyjamos ne anksčiau kaip po 3 metų, kai buvo suteikta teisė į opcioną.

Tad Lietuvos darbdaviai turėtų būti suinteresuoti išnaudoti opcionus, kurie kitose valstybėse jau yra išbandytas ir veiksminga laikomas darbuotojų skatinimo priemone. O darbuotojams bus verta nepraleisti išties geros galimybės tapti bendrovės visateisiu akcininku.

Advokatų kontora ECOVIS ProventusLaw turi daugiau kaip 10 metų patirtį konsultuojant darbo ir įmonių teisės klausimais, sprendžiant ginčus tarp akcininkų, rengiant akcininkų, opcionų sutartis. Jei svarstote išnaudoti opcioną darbuotojų motyvacijai didinti, kreipkitės, pakonsultuosime, kaip tai tinkamai ir abiem susitarimo šalims naudingomis sąlygomis tai įgyvendinti.

Naujienlaiškio prenumerataSusisiekti