Ar LR registruotoms įmonėms galioja JAV sankcijos? Viskas priklauso nuo aplinkybių. Tam tikros JAV sankcijos galioja tik esant sąsajai su JAV, o kai kurios – net ir tada, kai jokių sąsajų su šia valstybe nėra. Žinoti pagrindinius JAV sankcijų taikymo principus būtina kiekvienam verslui, nes JAV sankcijų kontekste galioja vadinamasis „strict liability“ principas – nežinojimas apie draudimus neapsaugo nuo atsakomybės už jų sulaužymą, o nuobaudos už nusižengimus yra ypač griežtos: pažeidusiems JAV sankcijas gali būti skiriamos didelės piniginės baudos, o kraštutiniais atvejais fiziniai ir juridiniai asmenys gali būti patraukiami į JAV sankcijų sąrašus ir visiškai atkertami nuo prieigos prie JAV ūkinės-finansinės sistemos.
Iš penkių pagrindinių aplinkybių, kurioms esant gali būti pritaikomos JAV sankcijos, pirmiausiai verta išskirti sankcijas, taikomas JAV asmenims ir JAV asmenims pavaldiems ar jiems priklausantiems užsienio juridiniams asmenims.
- JAV asmenys
Dalis JAV sankcijų galioja tik JAV fiziniams ir juridiniams asmenims, taip pat esant sąsajai su JAV per JAV fizinius ir juridinius asmenis bei JAV teritoriją. Tai vadinamos pirminės JAV sankcijos.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad JAV asmenimis yra laikomi ir visi fiziniai asmenys, fiziškai esantys JAV teritorijoje, nepriklausomai nuo jų pilietybės. Pavyzdžiui, jei Lietuvoje registruotos įmonės vadovas, LR pilietis, dalykinės kelionės Vašingtone metu savo pavaldiniams, dirbantiems Vilniuje, el. paštu išsiunčia savo sutikimą dėl prekybinio sandorio su Irano bendrove, tai jau yra laikoma JAV sankcijų pažeidimu, nes Vašingtone esantis LR pilietis sankcijų taikymo tikslais yra laikomas JAV asmeniu, o JAV asmenims yra draudžiama ne tik sudaryti sandorius su Iranu, bet ir sudaryti sąlygas tokių sandorių atsiradimui. Tuo tarpu JAV piliečiams ir JAV žaliosios kortelės turėtojams JAV sankcijos galioja visame pasaulyje. Pavyzdžiui, jei Lietuvoje gyvenanti ir dirbanti JAV pilietė iš savo Lietuvoje registruotos sąskaitos perveda lėšas JAV sankcionuotam asmeniui, tai yra laikoma JAV sankcijų pažeidimu, net jeigu mokėjimas atliktas ne JAV doleriais.
Finansų įstaigoms ypač aktualu tai, kad didžiosios dalies mokėjimų JAV doleriais tarpuskaita (kliringas) pasaulyje yra atliekami per korespondentinę sąskaitą JAV, esančią kurio nors iš didžiųjų pasaulio bankų padalinyje Niujorke, taigi, tokie mokėjimai turi sąsają su JAV per JAV registruotą juridinį asmenį ir JAV teritoriją, ir jiems galioja JAV sankcijų apribojimai, net jei siuntėjas ir gavėjas nėra JAV asmenys ir jie nėra JAV teritorijoje.
- JAV asmenims pavaldūs arba jiems priklausantys užsienio juridiniai asmenys
Taikant Irano ir Kubos sankcijų programas, užsienio juridiniams asmenims, kurie yra pavaldūs JAV asmenims arba jiems priklauso, yra taikomi tokie patys draudimai ir apribojimai kaip ir JAV asmenims. Pavyzdžiui, įmonė UAB Western Union Processing Lietuva pagal apibrėžimą nėra JAV asmuo, nes yra registruota Lietuvos Respublikoje, tačiau kadangi yra pavaldi JAV asmeniui – JAV, Denverio valstijoje registruotai pasaulinei pinigų perlaidų įmonei Western Union Financial Services Inc. – jai draudžiama užsiimti ta pačia Irano ir Kubos sankcijų programose numatyta veikla, kuria užsiimti draudžiama visiems JAV asmenims.
Pagal šį sankcijų taikymo principą pritaikytos nuobaudos pavyzdys – Nyderlanduose registruota kelionių paslaugų įmonė Carlson Wagonlit Travel B.V. (CWT), priklausanti JAV registruotai Carlson Wagonlit Travel, Inc. Jai buvo skirta beveik 6 milijonų JAV dolerių bauda už JAV asmenims draudžiamos veiklos – turistinių kelionių iš/į Kubą – vykdymą.
- JAV prekės, programinė įranga ir technologijos
JAV eksporto kontrolės įstatymai, reglamentuojantys JAV prekių, programinės įrangos ir technologijų eksportą, taikomi ypač plačiai ir apima ne vien tiesioginį eksportą iš JAV, bet ir reeksportą ir veiklą, kuri gali būti laikoma eksportu (pvz., programos kodo perleidimą užsienio asmeniui). Draudimai ir apribojimai paprastai yra taikomi visoms sandorio šalims, taigi yra aktualūs ne vien JAV asmenims.
LR registruota įmonė, iš JAV importuojanti filmavimo kameras, ir per tarpininkus Dubajuje parduodanti jas į Iraną, tikėtina, pažeidžia JAV eksporto apribojimus.
- JAV asmenų privertimas pažeisti JAV sankcijas
Didelis skaičius užsienio kapitalo bankų (HSBC, Lloyds, Bank of Tokyo-Mitsubishi, Standard Chartered ir kt.) buvo nubausti už tai, kad, siekdami išvengti lėšų įšaldymo, iš mokėjimų JAV doleriais, ėjusių per korespondentines sąskaitas JAV, kelis metus iš eilės sąmoningai šalino sankcijų filtrams jautrią informaciją (sankcionuotų asmenų vardus, nuorodas į sankcionuotas valstybes, SWIFT kodus ir kt.), taip priversdami JAV asmenis – JAV registruotas finansų įstaigas – atlikti mokėjimus, pažeidžiančius JAV sankcijas. Baudos už tokią veiklą, vadinamą „wire-stripping“, svyravo nuo kelių šimtų milijonų iki beveik dviejų milijardų JAV dolerių.
Rizika priversti („causing”) JAV asmenis pažeisti JAV sankcijas yra aktuali ne vien finansų įstaigoms – Singapūre registruota tarptautinė technologijų įmonė CSE TransTel Pte. Ltd. („TransTel”) buvo nubausta 12 milijonų JAV dolerių bauda už tai, kad vykdydama telekomunikacinės įrangos pardavimus į Iraną nuo mažiausiai šešių JAV finansinių įstaigų nuslėpė tikrąjį mokėjimų tikslą ir taip privertė jas pažeisti JAV sankcijas.
- Bet kurie fiziniai ar juridiniai asmenys bet kur pasaulyje (antrinės sankcijos)
Tam tikri Irano, Šiaurės Korėjos, Sirijos ir Rusijos sankcijų programose numatyti draudimai galioja visiems juridiniams ir fiziniams asmenims visame pasaulyje nepriklausomai nuo jų sąsajų su JAV. Tai vadinamosios antrinės sankcijos.
Pavyzdžiui, į JAV specialųjį sankcionuotų ir blokuotų asmenų (Specially Designated Nationals and Blocked Persons – SDN) sąrašą (toliau – SDN sąrašą) gali būti įtraukti asmenys, sąmoningai dalyvavę reikšmingame sandoryje su tikslu į Iraną parduoti, tiekti, perleisti svarbias prekes ir paslaugas, naudojamas Irano geležies, plieno, aliuminio, vario, statybos, kasybos, gamybos ar tekstilės sektoriuose, arba asmenys, sudarę reikšmingą sandorį su JAV sankcionuotais Irano subjektais. Panašios nuobaudos taikomos ir už sandorius su Šiaurės Korėja bei dalyvavimą stambaus masto transakcijoje su asmenimis, kurie priklauso Rusijos Federacijos gynybos arba žvalgybos sektoriui.
Keletas užsienio kapitalo įmonių, įtrauktų į SDN sąrašą, pavydžių:
- 2020 m. gegužę Kinijoje registruota įmonė Shanghai Saint Logistics Limited buvo įtraukta į SDN sąrašą už tai, kad veikė kaip JAV sankcionuotos Irano oro bendrovės Mahan Air prekybos agente (General Sales Agent, GSA);
- 2020 m. sausį Omane registruota prekybos įmonė Reputable Trading Source į SDN sąrašą buvo įtraukta už pirminės žaliavos ir detalių tiekimą Irano plieno įmonėms, plieno gaminių iš Irano eksportą ir reklamą bei bendradarbiavimą su JAV sankcionuota Irano plieno įmone Khouzestan Steel Company;
- 2018 m. dvi išvien veikusios Singapūre registruotos įmonės – nekilnojamojo turto valdymo bendrovė Velmur Management Pte Ltd ir pramoninių ir statybos įrenginių platintoja Transatlantic Partners Pte Ltd – bei jų akcininkai Irina Huish ir Mikhail Pishlin bei bendrininkas Andrey Serbin buvo patraukti į SDN sąrašą už naftos ir dujų pirkimo Šiaurės Korėjos įmonėms organizavimą per tarptautinį fiktyvių bendrovių tinklą.
Kai fizinis ar juridinis asmuo yra įtraukiamas į SDN sąrašą, jis yra visiškai atkertamas nuo JAV finansinės ir ūkinės sistemos – yra draudžiami bet kokie JAV asmenų sandoriai ir tranzakcijos jais, ir visos JAV esančios arba JAV asmenų nuosavybėn ar kontrolėn patekusios jų lėšos ir ūkiniai ištekliai yra blokuojami (įšaldomi). Įšaldymas taikomas ir SDN tiesiogiai ar netiesiogiai nuosavybės teise priklausantiems subjektams.
Svarbu: JAV sankcijų taikymą reglamentuojantys dokumentai nurodo, kad nuobaudos skiriamos ne vien už sankcijų pažeidimus, bet ir už draudimų apėjimus, sąlygų draudimams apeiti sudarymą ir pan.
Parengė Rūta Sakalauskaitė ir Inga Karulaitytė.