Anksčiau įmonės tikėjosi lojalių darbuotojų, tačiau šiandien girdime istorijas, kai darbuotojai priima kitus darbo pasiūlymus praėjus vos keliems mėnesiams po įdarbinimo. Kol darbdaviai agresyviai konkuruoja dėl geriausių talentų, siūlydami ne tik didesnį atlyginimą, nuotolinio darbo galimybes, maitinimą su nuolaida, futbolo stalus ir daug kitų trumpalaikį pasitenkinimą teikiančių dalykų, ilgalaikis sprendimas yra darbuotojų akcijų opcionų sistema. Tai – puiki priemonė siekiant suderinti steigėjų, vadovaujančių komandų ir darbuotojų interesus bei visiems kolektyviai investuoti į įmonės ateitį. Opcionai yra ypač naudingi startuoliams, kuriems tai gali būti vienas iš pagrindinių būtų pritraukti geriausius talentus, kartu išsaugant jų lojalumą, realų įsitraukimą į veiklą ir motyvaciją.
Kas yra akcijų opcionas?
Akcijų opcionas – tai teisė po tam tikro laiko ateityje įsigyti tam tikrą įmonės akcijų skaičių už iš anksto sutartą kainą arba nemokamai. Taigi darbuotojai gauna teisę pasinaudoti savo akcijų opcionais, t. y. po nurodyto laiko pirkti akcijas už tą dieną, kai opcionas buvo suteiktas darbuotojui, nustatytą kainą, neatsižvelgiant į vyraujančią rinkos kainą. Darbdavys gali nustatyti, kad akcijų opcionų suteikimas ir įgyvendinimas priklausytų nuo tam tikrų tikslų, tokių kaip veiklos rodikliai, pardavimo tikslai, t. y., darbuotojas turės teisę pasinaudoti savo akcijų opcionais, jei numatyti tikslai bus pasiekti pagal tą laikotarpį sutartus rodiklius.
Tarp ryškiausių opcionų taikymo pavyzdžių yra lietuvių startuolis „Vinted“, kurios darbuotojai motyvuojami bendrovės akcijomis. ECOVIS ProventusLaw advokatė partnerė Loreta Andziulytė atkreipia dėmesį, kad šį darbuotojų skatinimo būdą dažnai renkasi ir fintech bendrovės. „Nors opcionai, kaip skatinimo priemonė, ypač populiari užsienyje, vis daugiau Lietuvos įmonių juos taip pat jau atranda. Turime tokių pavyzdžių ir tarp savo fintech klientų, kurie opcionus pirmiausia renkasi paskatinti ilgiau dirbančius ar aukštesnes pareigas užimčius darbuotojus“, – pasakoja L. Andziulytė.
Kaip akcijų opcionas yra naudingas tiek darbdaviui, tiek darbuotojui?
Darbuotojų akcijų opcionus jau siūlantys darbdaviai pastebi išaugusį darbuotojų lojalumą ir aktyvesnį indėlį į įmonės sėkmę. Daugelis tarptautinių pavyzdžių rodo, kad tai yra viena geriausių priemonių kuriant motyvuotą komandą.
Kai kurios įmonės nusprendžia siūlyti akcijų opcionus pagrindiniams darbuotojams užsitikrindamos, kad įmonės strategiją įgyvendintų ilgai įmonėje dirbanti komanda, o kitos siūlo akcijų opcionus visiems darbuotojams. Bendras abiejų akcijų opcionų susitarimo šalių tikslas yra motyvuoti darbuotoją laikytis ilgalaikio požiūrio, taip didinant darbdavio, kaip įmonės, vertę ir derinant šalių interesus. Akcijų opcionai yra tik asmeninio pobūdžio ir yra neatskiriamai susiję su darbuotoju kaip konkrečios įmonės darbuotoju. Bendrovė nori turėti kuo ilgesnius darbo santykius, todėl paprastai esminė sąlyga yra nustatyti ilgą laikotarpį, po kurio darbuotojai gali pasinaudoti savo teise įsigyti bendrovės akcijų.
Darbuotojų akcijų opcionų apmokestinimas
Akcijų opcionai apmokestinami kaip papildomos išmokos.
- Taikomus mokesčius moka darbdavys.
- Taikomas pajamų mokestis ir socialinio draudimo įmokos – tokie patys tarifai, kurie taikomi atlyginimui, išskyrus mokesčių lengvatą.
- Taikoma mokesčių lengvata pritaikoma pajamų mokesčiui ir socialinio draudimo įmokoms, jei akcijų opcioną darbuotojas turi (bet nepasinaudoja) bent 3 metus. Papildomos akcijų opciono išmokos neapmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu, jei akcijų opcionas sudaromas po 2020 m. vasario 1 d.
- Apmokestinimas taikomas ne akcijų opciono suteikimo momentu, o tik tada, kai akcijų opcionai yra įvykdomi.
- Apmokestinamoji vertė yra skirtumas tarp akcijų tikrosios rinkos vertės ir kainos, kurią darbuotojas sumokėjo už akcijas.
Kapitalo prieaugis, kurį darbuotojas gauna pardavęs įgytas akcijas, yra apmokestinamas.
- Taikomus mokesčius moka darbuotojas.
- Taikomas gyventojų pajamų mokestis. Kapitalo prieaugis apmokestinamas 15 – 20 % gyventojų pajamų mokesčiu lyginant su atlyginimui taikomu 20 – 32 % mokesčiu.
- Apmokestinamoji vertė yra skirtumas tarp akcijų pardavimo kainos ir kainos, kurią darbuotojas sumokėjo už akcijas. Jei darbdavys sumokėjo akcijoms taikomus mokesčius po to, kai buvo įvykdytas akcijų opcionas, apmokestinamoji bazė yra skirtumas tarp kainos, už kurią akcijos toliau parduodamos, ir akcijų vertės, nuo kurios darbdavys sumokėjo taikomus mokesčius. Pavyzdžiui, darbuotojas gavo akcijų už 1 000 EUR, o vėliau jas pardavė už 2 500 EUR, tai reiškia, kad apmokestinamoji vertė yra 1 500 EUR.
Advokatų kontora ECOVIS ProventusLaw daugiau nei 10 metų konsultuoja darbo ir bendrovių teisės klausimais, padeda spręsti akcininkų ginčus, ruošia akcijų opcionų sutartis. Jei ketinate įvesti darbuotojų akcijų opcionų sistemą ir taikyti su tuo susijusias darbuotojų išlaikymo ir motyvavimo naudas, nedvejodami kreipkitės į mus. Mes patarsime, kaip geriausiai sukurti ir tinkamai įgyvendinti tokią sistemą.
Šiame straipsnyje pateikiama bendro pobūdžio informacija. Konkreti situacija įvertinama konsultacijos su ekspertu metu.
Paruošė advokatė Loreta Andziulytė ir vyresnioji teisininkė Milda Šlekytė